Een video uit 2022 waarin een visboer uit Hoek van Holland een vrouw met een gezichtssluier weigert, krijgt alsnog een juridisch vervolg. Het incident speelde zich af toen de vrouw de winkel binnenliep om kibbeling te halen terwijl ze een nikab droeg, waardoor alleen haar ogen zichtbaar waren. De visboer besloot haar niet te helpen en is op de beelden te horen zeggen: “Ik vertrouw dat niet,” en dat hij zelf bepaalt aan wie hij verkoopt. De vrouw legde het moment zelf vast en de beelden gingen later rond op internet.
De vrouw deed aangifte van discriminatie, omdat zij van mening is dat ze werd geweigerd vanwege haar geloof. In eerste instantie besloot het Openbaar Ministerie dat er onvoldoende bewijs was om de visboer te vervolgen. Volgens justitie ging het niet om religie, maar om het feit dat haar gezicht niet zichtbaar was. Daarmee leek de zaak afgedaan, maar de vrouw legde zich daar niet bij neer en stapte naar het gerechtshof in Den Haag.
Oude beelden van visboer krijgen staartje
Dat hof heeft nu geoordeeld dat er wél voldoende aanwijzingen zijn om de zaak voor de rechter te brengen. De aangifte, videobeelden en verklaringen in het dossier geven volgens de rechters genoeg aanleiding voor vervolging. Daarmee laait ook de discussie opnieuw op over waar de grens ligt: mag een winkelier iemand weigeren vanwege gezichtsbedekking, of is er dan sprake van discriminatie? De komende rechtszaak moet daar mogelijk meer duidelijkheid over geven.
